ROLNICTWO

KOMUNIKATY ROLNICZE

10.07.2024

Belem 0.8 MG - jesienne zwalczanie szkodników w rzepaku ozimym - komunikat POLE express

Robert Chrzanowski

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu POLE express z 24.06.2024, w którym zaprezentujemy skuteczne rozwiązanie do ochrony rzepaku ozimego przed śmietką kapuścianą oraz pchełkami rzepakowymi.

Te tematy mogą Cię zainteresować:

0:25 Jakie szkodniki zagrażają rzepakowi ozimemu w okresie jesieni?
1:10 Jakie problemy występują w ochronie insektycydowej rzepaku ozimego?
1:40 Jak działa Belem 0.8 MG zdaniem praktyka?
2:30 Jak stosować Belem 0.8 MG?

Agrosimex

Jak skutecznie zwalczyć szkodniki w rzepaku ozimym? - TRANSKRYPCJA

Robert Chrzanowski: Dzień dobry, Robert Chrzanowski, Agrosimex. Zapraszam do oglądania kolejnego odcinka z serii POLE express, w którym porozmawiamy o jesiennej, insektycydowej ochronie rzepaku ozimego. Dzisiaj moim gościem jest pan Marcin Majchrzak.

Marcin Majchrzak: Dzień dobry.

Robert Chrzanowski: Zapraszam do oglądania. Jesteśmy przy plantacji rzepaku ozimego w południowej części województwa opolskiego. W tym rejonie, jak i w całej Polsce jesienią rzepak atakowany jest przez śmietkę kapuścianą, ale nie tylko. Tak że jest tutaj problem z pchełkami. Panie Marcinie, proszę powiedzieć, z jak dużą presją wspomnianych szkodników musi się pan mierzyć jesienią i czy długość działania zapraw insektycydowych jest wystarczająca?

Marcin Majchrzak: W naszym rejonie musimy liczyć się z bardzo dużą presją szkodników. Szczególnie śmietka i pchełka rzepakowa są dosyć dużym problemem. Zaprawy insektycydowe niestety, ale nie dają wystarczającej długiej ochrony przed tymi szkodnikami.

Robert Chrzanowski: Rozumiem, że przy dużej presji wspomnianych szkodników zabiegi opryskowe jesienią muszą być wykonywane starannie, zgodnie z monitoringiem oraz pewnie nie kończy się na jednym wyjeździe w pole. Panie Marcinie, proszę powiedzieć, jak pan sobie do tej pory radził z jesienną ochroną rzepaku ozimego?

Marcin Majchrzak: Do tej pory głównie opryski. Były to dosyć czasochłonne, ponieważ żeby tutaj zrobić to w miarę skutecznie, takich wyjazdów było około osiem. Jak widać, nie zawsze jest to na tyle skuteczne.

Robert Chrzanowski: Zeszłej jesieni zdecydował się pan na zastosowanie innowacyjnego rozwiązania w formie mikrogranulatu do stosowania podczas siewu o nazwie Belem 0.8 MG. Jest to mikrogranulat, który generalnie nie rozpuszcza się w glebie, ale systematycznie uwalnia substancję aktywną, tworząc barierę ochronną przez długi czas. Panie Marcinie, proszę powiedzieć, czy to rozwiązanie w pana rejonie, na pana plantacjach sprawdziło się? Jak ocenia pan jego skuteczność?

Marcin Majchrzak: Tak, tą skuteczność mogę ocenić na bardzo dobrą, ponieważ zrobiliśmy mały eksperyment. Część plantacji, mniej więcej 2 hektary, zostały zasiane bez tego preparatu. Jak tutaj widać na tym kawałku, niestety tutaj mamy dosyć spory brak rzepaku, który został zniszczony przez szkodniki. A tam, gdzie został aplikowany Belem, tam plantacja jest w całości.

Robert Chrzanowski: Nie została uszkodzona.

Marcin Majchrzak: Nie została uszkodzona.

Robert Chrzanowski: Tak jak wspomniałem, produkt Belem jest mikrogranulatem, który stosujemy podczas siewu przy pomocy siewników lub agregatów do strip-tillu wyposażonych w odpowiedni aplikator. A w pana przypadku, panie Marcinie, jak ta aplikacja się odbywała?

Marcin Majchrzak: Tutaj zrobiliśmy w zeszłym roku metodą strip-till z siewnikiem punktowym, dowieszanym do tego agregatu strip-till i oczywiście z odpowiednim aplikatorem do mikrogranulatu.

Robert Chrzanowski: Jeśli chodzi o pogodę, ostatnimi czasy, okresy jesienne są coraz dłuższe oraz coraz bardziej ciepłe, co sprzyja nalotom szkodników na plantacje. Czy długość działania produktu Belem w pana rejonie była wystarczająca?

Marcin Majchrzak: Tak, mogę powiedzieć, że była wystarczająco długa. Ten okres nalotu właśnie tych szkodników to dwa miesiące i też mniej więcej tak ten preparat działa.

Robert Chrzanowski: Jak widać, proszę państwa, oprócz zapraw i zabiegów opryskowych mamy skuteczne rozwiązanie do zwalczania szkodników w rzepaku jesienią, takich jak mikrogranulat Belem 0.8 MG. Ja tylko chciałbym dodać, że produkt Belem oprócz rejestracji w rzepaku dopuszczony jest także do stosowania w kukurydzy przeciwko drutowcom oraz w stonce kukurydzianej oraz w ziemniaku przeciwko drutowcom oraz także w warzywach przeciwko połyśnicy marchwiance. Tak że bardzo państwu serdecznie produkt polecam za dzisiejsze oglądanie państwu i uwagę bardzo dziękuję. Dziękuję też za udział panu Marcinowi.

Marcin Majchrzak: Dziękuję.

Robert Chrzanowski: Zapraszam do oglądania kolejnych materiałów, do subskrybowania naszego kanału i do zobaczenia.

Marcin Majchrzak: Do widzenia.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder