SADOWNICTWO

AGROTECHNIKA

17.11.2020

Analizy gleby i liści w uprawie borówki - praktyczne aspekty poboru próbek

K. Jakubowska

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat praktycznych aspektów poboru próbek liści i gleby do analiz laboratoryjnych. Zobacz jaki materiał zgromadzić do badania aby otrzymać rzetelne wyniki, które zoptymalizują zabiegi nawożenia i fertygacji borówek.

Czego się dowiesz z filmu:

00:30 - optymalny czas poboru liści do analizy 01:15 - etap pobrania próbki - na jakie aspekty zwrócić uwagę? 04:14 - pobór gleby do analizy - jak i kiedy pobrać próbkę? 06:47 - instrukcje poboru próbek do analizy: http://fertico.pl/do-pobrania/instruk...
  TRANSKRYPCJA Dzień dobry. Karolina Felczak-Konarska, Instytut Agronomiczny Fertico. W dzisiejszym komunikacie chciałabym państwu omówić temat praktycznego poboru próbek liści, ale też gleby na plantacjach. Znajdujemy się na plantacji borówki wysokiej, która jest obecnie w okresie wzrostu i rozwoju owoców, a także zbiorów. Jest to moment, kiedy borówki też zakańczają swój wzrost pędu, więc optymalny czas na pobranie liści do badań.

Dlaczego ta analiza liści w tym sezonie akurat jest taka ważna?

Proszę państwa, od początku sezonu wegetacyjnego mierzyliśmy się z problemami pogodowymi. Zarówno susza, opady deszczu, o tym też wspominała Iwona Polewska z działu Agrosimex. Więc te rośliny na pewno przechodzą obecnie stres fizjologiczny. Na plantacjach obserwujemy już pierwsze objawy niedoborów mikroelementów, jak i też makroelementów. Jest to szczególnie ważny czas na wykonanie analizy liści, abyśmy mogli się przekonać, czego naszym roślinom brakuje w tym momencie. Optymalny czas na wykonanie takiego badania. Ale najważniejszy etap badania i otrzymania wyniku to oczywiście etap pobrania próbki.

Jak tę próbkę należy pobrać w sposób właściwy?

W dzisiejszym komunikacie powiem, na jakie aspekty musimy zwrócić uwagę. Pierwsza rzecz, wybieramy miejsce poboru tych liści. Na plantacjach, w zależności od tego, jaką wielkość nasza plantacja ma, wybieramy punkty, z których losowo pobieramy liście. Liście pobieramy z pędów, które już zakończyły wzrost. Możemy sobie nawet odliczyć pięć liści pierwszych z pędu, a następnie pobierać. Na plantacjach powinniśmy pobrać tych liści około dziesięciu, piętnastu, do dwudziestu krzewów. Liści ogólnie pobieramy około pięćdziesięciu do stu sztuk, w zależności od wielkości liści, z danego areału. Takie liście, proszę państwa, pobieramy do torebek foliowych bądź też pudełek tekturowych. Ważne jest, żebyśmy do analizy, jaką wykonujemy w laboratorium, pobierali liście nieuszkodzone. Nieuszkodzone przez czynniki abiotyczne czy też przez czynniki biotyczne. Czyli najlepiej wybierać całkowicie zdrowe liście, bez oznak niedoborów czy też znaków uszkodzeń biotycznych powodowanych przez choroby czy też szkodniki.
Agrosimex
Oczywiście, liście, musimy wziąć pod uwagę, że pobieramy w momencie, kiedy nie wykonywaliśmy zabiegów nawożeniowych. To jest bardzo ważne, żebyśmy w ten sposób nie zaburzyli wyniku, jaki otrzymujemy. Czyli taka zasada, nie pobieramy ilości bezpośrednio po wykonanym zabiegu nawożeniowym, nie pobieramy liści też po obfitych opadach deszczu czy też w okresie bardzo dużej suszy. Takie liście, które już pobraliśmy z naszej plantacji, jak najszybciej dostarczamy do laboratorium. Staramy się oczywiście dostarczyć je w tym samym dniu, byłoby najlepiej. Ale jeżeli państwo nie mają takiej możliwości, to do tych dwudziestu czterech godzin. Dlaczego ten czas jest taki ważny? Ponieważ, proszę państwa, liść jest to organizm żywy. Tkanka roślinna żywa. I w niej, mimo że zerwiemy taki liść, to cały czas zachodzą procesy fizjologiczne. I tutaj bardzo jest ważny aspekt, jeżeli wykonujemy badania na azot. Ponieważ azot jest tym pierwiastkiem, gdzie ta jego zawartość szybko się zmienia. Dlatego powinniśmy jak najszybciej dostarczyć taką próbkę do analizy. Próbki dostarczamy do laboratorium po zapoznaniu się też z instrukcją pobierania, która jest na naszej stronie internetowej, ale też w momencie, kiedy państwo zadzwonią do naszego laboratorium, my udzielimy państwu wskazówek, jak najlepiej pobrać taką próbkę. To w przypadku poboru liści, który jest absolutnie numerem jeden w tym momencie.

Jak i kiedy prawidłowo pobrać glebę do analizy?

Natomiast jeśli mówimy o poborze gleby do analizy gleby, oczywiście, taką analizę gleby wykonujemy przede wszystkim w momencie startu sezonu wiosennego, przed założeniem nowych plantacji, bądź też w momencie, kiedy coś się zaczyna dziać na naszych plantacjach, a nie wiemy, jaka jest przyczyna. Tutaj bardzo ważne są elementy z badania, jaka jest zawartość poszczególnych makroelementów w glebie, jaki jest odczyn PH, zasolenia. To są aspekty, na które musimy zwracać uwagę, szczególnie w uprawie borówki, kiedy to PH jest najistotniejszym elementem dla zdrowotności tej rośliny.
Agrosimex
Jak pobieramy glebę? No tutaj, w przypadku poboru gleby, glebę wyznaczamy z odpowiednich punktów, w zależności, jaka wielkość danej kwatery. Przyjmujemy, że taka próbka zbiorcza nie powinna być pobierana z plantacji większej niż cztery hektary. Próbka do czterech hektarów to jest taka optymalna, tak jest też w zaleceniach. Próbkę pobieramy z kilku punktów. Możemy sobie rozrysować to losowo. Możemy wyznaczyć punkty takie kontrolne. Takich nakłuć na danej kwaterze wykonujemy około dwudziestu pięciu. Ważny jest też aspekt, z jakiej głębokości daną próbkę pobieramy, czy z warstwy ornej, zero-dwadzieścia, czy też z warstwy podornej, dwadzieścia-czterdzieści. Na to również zwracamy uwagę. Próbka do badań powinna mieć wielkość około pięciuset gramów. To jest takie minimum do wykonania analizy. Próbkę możemy pobrać w torebkę foliową bądź też pudełko tekturowe.
Agrosimex
W przypadku analizy gleby zwracamy uwagę na to, żeby próbka była pobrana z pola jednorodnego. Czyli staramy się wybierać punkty kontrolne, żeby były na jednorodnym polu. Czyli żeby nie pobierać z uskoków, z terenów, gdzie stoi woda. To może wpłynąć na zaburzenie wyniku. Więc na te aspekty zwracamy uwagę. Ważne jest też, żebyśmy próbki nie brali bezpośrednio po wykonanym zabiegu nawożeniowym nawozami również organicznymi, typu kurzak, jak nieraz stosujemy, bądź też inne. Nie pobieramy próbki po obfitych opadach deszczu i w momencie suszy. Proszę państwa, to są takie najważniejsze aspekty pobierania próbek w tym momencie. Ja oczywiście rekomenduję do zajrzenia na naszą stronę internetową, gdzie te instrukcje są do państwa dyspozycji, można je pobrać. Jeżeli mieliby państwo jakiekolwiek pytania związane z pobraniem odpowiednim próbki liści, gleby bądź też części rośliny, ja oczywiście zachęcam do kontaktu z naszym laboratorium. Ale taka jak już wspomniałam, podsumowując, w przypadku liści muszą być to próbki zdrowe, nienaruszone przez czynniki abiotyczne czy też biotyczne, staramy się pobierać z jednorodnych roślin, w przypadku gleby z jednorodnego pola i zawsze mieć ten aspekt, że nie pobieramy próbek bezpośrednio po opadach deszczu, suszy czy też zabiegów nawożeniowych, jakie wykonywaliśmy na swoich plantacjach. To wszystko w dzisiejszym komunikacie. Ja państwu serdecznie dziękuję za uwagę i zachęcam do śledzenia naszych komunikatów. Dziękuję i do zobaczenia.
Agrosimex
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder