ROLNICTWO

ODMIANY

29.09.2014

Aktywator Forthial – koszt, który zmienia się w zysk

Brak autora

Zabieg z użyciem preparatu aktywującego pobieranie przez zboża składników pokarmowych z gleby oraz powodującego efektywniejsze wykorzystanie stosowanych nawozów to koszt, który zamienia się w zysk. Jak dowodzą wyniki najnowszych doświadczeń, dzięki preparatowi Forthial realny dochód wzrasta nawet o 148 zł/ha.
Agrosimex
Doświadczenie przeprowadziliśmy na gatunku jęczmień ozimy, na odmianie HOBBIT – mówi Norbert Styrc ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Pawłowicach. Jesteśmy już po zbiorach, uzyskaliśmy bardzo dobre wyniki. Kontrola miała bardzo wysoki plon, bo 107 q/ha. Ale zastosowanie aktywatora spowodowało dodatkową zwyżkę plonu. I tak, przy kombinacji: czysty Forthial, dawka 1 litr na hektar, otrzymaliśmy plon 110 q/ha, czyli zwyżkę w granicach 3 q. W kombinacji dzielonej, czyli 2 x Forthial w dawce 1 litr, uzyskaliśmy prawie 111 q, czyli 4 q zwyżki w stosunku do kontroli. Podsumowując tegoroczne doświadczenie, Styrc dodaje: Uważam, że zastosowanie aktywatorów w zbożach jak najbardziej jest opłacalne i korzystne. Zawsze patrzymy na wynik końcowy, czyli ekonomiczny. Z jednej strony ponosimy koszty, ale zastosowanie tego przynosi nam określony dochód. Warto dodać, że korzyści te są bardzo wymierne. Zwyżka plonów wynosi 5%, co nie tylko pozwala na pokrycie kosztów zabiegu, ale także przynosi rolnikom konkretny dochód. Realny zysk – liczony jako różnica między zwyżką plonu a kosztem zabiegu – po zastosowaniu preparatu Forthial w dawce 1 litr na hektar wzrasta o 130 zł/ha. W przypadku kombinacji dzielonej, tzn. 2 x 1 litr, wynosi on 148 zł/ha.
Agrosimex
Forthial firmy Arysta LifeScience to płynny preparat aktywujący odżywianie mineralne i plonowanie zbóż, przeznaczony do stosowania dolistnego. Aktywator działa w oparciu o unikatową, opatentowaną technologię PhysioActivator™, wykorzystującą specjalnie wyselekcjonowane składniki aktywne uzyskane z alg morskich (Ascophyllum nodosum). Jego skuteczność została dowiedziona naukowo, potwierdzają ją również wieloletnie doświadczenia producentów upraw.
Agrosimex
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder