ROLNICTWO

NAWOŻENIE ROŚLIN

14.06.2019

Activ 5 – oszczędność i efektywność

K. .wiechowska

Powszechnie wiadomo, że jakość i twardość wody mają niebagatelny wpływ na skuteczność działania środków ochrony roślin i biostymulatorów. Sprawdzonym sposobem na rozwiązanie problemu w krótkim wywiadzie dzieli się Grzegorz Szewczuk, doświadczony rolnik z powiatu tomaszowskiego, który prowadzi gospodarstwo o powierzchni 100 ha.
Agrosimex
Activ 5 Do sporządzania mieszanin zbiornikowych rolnicy najczęściej używają wody pochodzącej z ujęć głębinowych – studni. Woda taka jest z reguły wolna od zanieczyszczeń mechanicznych i biologicznych. Niestety, w jej skład wchodzą duże ilości wapnia, magnezu, żelaza i innych soli. Powoduje to twardość wody, co łatwo można zaobserwować w postaci osadu pojawiającego się na dnie opryskiwaczy i zbiorników, w których się znajduje. Teoretycznie twardość wody używanej do zabiegów ochrony roślin powinna wynosić maksymalnie 10 stopni niemieckich, a w rzeczywistości ta wartość jest przekraczana kilkakrotnie. Skutkuje to obniżeniem efektywności stosowanych środków. Duże znaczenie dla skuteczności zabiegów ma też odczyn wody – optymalne pH powinno być na poziomie 5,5–6,5. Wyjątek stanowi aplikowanie herbicydów sulfonomocznikowych, które są trwalsze w wodzie o odczynie zasadowym, czyli pH w zakresie 7,5–9,0. Na rynku dostępne są preparaty optymalizujące właściwości wody używanej do zabiegów, takie jak Activ 5. Ich najlepszymi recenzentami są sami rolnicy, którzy zawsze szukają ekonomicznych i efektywnych rozwiązań problemów, z którymi się borykają.  

Z doświadczenia praktyka

Agrosimex
Grzegorz Szewczuk, właściciel 100-hektarowego gospodarstwa w gminie Rachanie (powiat tomaszowski) Grzegorz Szewczuk w swoim 100-hektarowym gospodarstwie uprawia zboża, rzepak ozimy, buraka cukrowego, soję i fasolę. Biorąc pod uwagę skalę jego działalności, można założyć, że jest ekspertem w rozwiązywaniu wielu problemów związanych z prowadzeniem upraw.   Doradca Rolniczy: Zmaga się Pan z problemem twardej wody? Grzegorz Szewczuk: Jest to dość duży problem w mojej okolicy, ale ja sobie z nim radzę. D.R.: Jak? G.Sz.: Kiedy szukałem rozwiązania, z pomocą przyszedł przedstawiciel Agrosimexu i zaprezentował mi działanie Activ 5. Postanowiłem wypróbować i powiem krótko: problem twardej wody nie istnieje. Dodatkowo preparat obniża pH cieczy roboczej. D.R.: Od kiedy stosuje Pan adiuwant Activ 5? G.Sz.: Już drugi sezon i jestem bardzo zadowolony z jego działania we wszystkich zabiegach i uprawach [preparat jest dopuszczony do mieszania ze wszystkimi grupami środków ochrony roślin – przyp. red.]. D.R.: Jakie efekty Pan zaobserwował? G.Sz.: Szczególny efekt obserwuję w uprawie rzepaku. Rośliny mają lepsze pokrycie cieczą roboczą, a dzięki temu są skuteczniej zabezpieczone przed grzybami, insektycydami i chwastami. Activ 5 jest też przydatny w uprawie buraka cukrowego podczas odchwaszczania, ponieważ obniża pH roztworu, a wiadomo, że te preparaty lepiej działają w kwaśnym środowisku. W tym roku w buraku cukrowym dodatkowo mamy problem z szarkiem komośnikiem. Zwalczanie tego szkodnika jest bardzo trudne, ale zastosowanie Activ 5 wpływa na skuteczność i ekonomiczność zabiegu z użyciem Cyperkillu Max. D.R.: Czy zastosowanie adiuwantu Activ 5 ma przełożenie na wysokość i jakość plonu? G.Sz.: Można tak to ująć. Jak już mówiłem, uprawy były lepiej zabezpieczone przed patogenami, a to przekłada się na wzrost plonu. Także zwalczanie szarka komośnika wpływa bardzo korzystnie na poprawę plonu buraka cukrowego. Dodatkowo, stosując Activ 5, mogę obniżać dawki rejestracyjne środków.   Sebastian Wróbel, Patrycja Staszewska
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder