Obecnie polskie sadownictwo jest bardzo zaawansowane technologicznie. W ciągu ostatniej dekady nastąpił olbrzymi postęp w prowadzeniu upraw. Wszystko to dzięki pracowitym, ambitnym i czasami upartym sadownikom, dostępności funduszy unijnych, ale również dostępności nowoczesnych rozwiązań. W całym tym procesie znaczącą rolę odgrywa doradztwo produkcyjne.
Infokarta odpowiedzią na potrzeby sadowników
W poprzedniej epoce taką rolę odgrywały publiczne jednostki Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Na miarę tamtych czasów, działalność ta była wystarczająca i mało kto wymagał i oczekiwał więcej. Wraz z przemianami i rozwojem sadownictwa, narodziła się potrzeba informacji. Informacji, która pomogłaby wykorzystać dostępne dobrodziejstwa w nowoczesnym sadownictwie. Taką informację starały się zapewnić media, szkolenia, zagraniczne wyjazdy szkoleniowe, ale brakowało systemu, platformy, która by w prosty, przejrzysty i szybki sposób dostarczała sadownikom tak potrzebnych informacji nt. ochrony, nawożenia i agrotechniki sadowniczej. Podążając za tymi potrzebami,
w 2006 roku AGROSIMEX uruchomił INFO-KARTĘ – pierwszy w Polsce system monitoringu i sygnalizacji pojawu zagrożenia chorób i szkodników w sadach. Historyczne „papierowe” komunikaty PIORiN, zastąpiła szybka i precyzyjna informacja na telefon sms oraz e-mail.
Cała Polska objęta doradztwem
Pułapka iTrap w sadzie jabłoniowym
W ciągu kolejnych lat INFO-KARTA sukcesywnie się rozwijała. Obecnie kilka tysięcy abonentów (sadowników) reprezentujących wszystkie regiony sadownicze w Polsce korzysta z komunikatów sms oraz mail dotyczących ochrony, nawożenia i agrotechniki gatunków ziarnkowych
(jabłoń, grusza), pestkowych
(wiśnie, czereśnie, śliwy) oraz jagodowych
(truskawki, maliny, porzeczki).
Opinie urzytkowników
Zapytaliśmy kilku użytkowników INFO-KARTY o ich opinię i doświadczenie związane z korzystaniem z tego systemu.
1. Innowacyjność. Marcin Jeż, Rososz gm. Chynów
Info Karta jako pierwsze w Polsce tego rodzaju komunikowanie zagwarantowała dotarcie do sadowników za pośrednictwem telefonów komórkowych oraz maili. Komunikaty przygotowywane przez doradców, oparte są na wnikliwej ocenie sytuacji, wykorzystując do podjęcia decyzji m.in.
nowoczesny sprzęt diagnostyczny np. profesjonalne stacje meteorologiczne iMetos pochodzące od firmy Pessl Instruments, lidera w tej dziedzinie. Monitoring wysiewów zarodników workowych, prowadzony jest na podstawie realnych odczytów ze sporetrapów, a nie symulacji. To wyróżnia INFO-KARTĘ spośród innych systemów sygnalizacji.
2. Duża porcja informacji za przystępną cenę. Andrzej Malicki, Potycz, gm. Góra Kalwaria
W porównaniu z innymi operatorami podobnych systemów,
całoroczny abonament obejmuje dostęp do informacji dotyczących ochrony i nawożenia jabłoni, grusz, śliw, wiśni, czereśni truskawek, porzeczek i malin oraz przerzedzania zawiązków.
3. Szeroki zakres komunikatów. Monika Morgulec, Dyrektor „Sady Dolina Noteci” Henryk Stokłosa, Śmiłowo k/Piły
Żadna z firm doradczych nie oferuje tak szerokiego spektrum gatunków w swojej sygnalizacji. Większość z nich ogranicza się do jabłoni i grusz. W gospodarstwach sadowniczych nie uprawia się tylko jednego gatunku, i oprócz jabłoni można w nich znaleźć kwatery wiśni, czereśni, grusz czy śliw. INFO-KARTA zapewnia kompleksową sygnalizację dotyczącą tych gatunków.
4. Precyzyjne dane meteo z każdej lokalizacji. Barbara Wiechowska, Dąbrówka Stara, gm. Błędów
Stacja pogodowa iMetos
Dzięki rozległej sieci stacji, mogę korzystać z realnych danych meteo z mojej lokalizacji.
Bliskość aparatury od gospodarstwa ma olbrzymie znaczenie przy sygnalizacji infekcji. Szczególnie latem, przelotne lokalne opady powodują duże różnice w obrębie nawet dwóch miejscowości. Stąd tak istotna jest bliskość stacji INFO-KARTY od gospodarstwa oraz dobry jej stan techniczny. Te kryteria spełniają stacje Agrosimexu.
5. Realne wysiewy askospor. Tomasz Radecki, Lekarcice Nowe, gm. Goszczyn
Sporetrap wyłapujący zarodniki
Prawidłowa sygnalizacja infekcji jest bardzo przydatna, ale wielu sadowników nie przywiązuje wagi do drugiego elementu, jakim jest określenie wysiewu zarodników i jego siły. Takie informacje są szczególnie przydatne w okresach krytycznych gdy występują najsilniejsze wysiewy oraz infekcje.
Większość jednostek doradczych bazuje na programach symulacyjnych jeśli chodzi o wysiewy. Agrosimex posiada niezbędny sprzęt, jakim są sporetrapy. Dzięki którym przekazuje precyzyjne dane dotyczące rzeczywistych wysiewów zarodników parcha.
6. Komunikaty na czas. Paweł Kazana, Marianów, gm. Grójec
W przypadku sygnalizacji infekcji parcha liczy się czas. INFO-KARTA informuje o infekcjach błyskawicznie, nawet w niedzielę i święta. Dotyczy to również niektórych zabiegów, gdzie ważne jest ustalenie precyzyjnego terminu zabiegu np. olej parafinowy lub przerzedzanie. Zalecenia podawane są z kilkudniowym wyprzedzeniem, aby móc się przygotować do zabiegu i wykonać go w optymalnej fazie rozwojowej szkodników lub zawiązków.
7. Pestkowe profesjonalnie. Teodor Blachowski, producent wiśni, okolice Włocławka
INFO-KARTA jako jedyna zapewnia pełny serwis dotyczący gatunków pestkowych: wiśni, czereśni, śliw. Obecnie funkcjonuje wiele gospodarstw sadowniczych specjalizujących się w uprawie tych gatunków. Do tej pory brakowało profesjonalnego systemu komunikatów dedykowanego tym gatunkom. Dzięki INFO-KARCIE mamy możliwość korzystania z komunikatów w formie sms oraz mail.
8. Obszerna porcja informacji w e-mailu. Sławomir Siedlecki, Gołosze gm. Błędów
INFO-KARTA to nie tylko komunikaty sms. W formie mailowej przesyłane są regularnie komunikaty korespondujące z smsem wysłanym wcześniej. Dzięki szerszej wersji mailowej, uzyskuję więcej szczegółowych informacji nt. danego zagrożenia, doboru preparatów oraz dawkowania. Przydatne są również ilustracje zawarte w takim komunikacie.
9. Ekspansja jagodowych. Jarosław Kujawski, Włocławek, producent truskawek, specjalista d.s. kontraktacji RUN chłodnia Włocławek
W ostatnich latach rozwinęła się mocno produkcja gatunków jagodowych:
truskawki, maliny, porzeczki. Potrzebny jest dobry system sygnalizacji zagrożeń ze strony chorób i szkodników oraz nawożenia w tych uprawach. Od niedawna INFO-KARTA rozszerzyła swoje komunikaty o te gatunki, co znacznie ułatwiło podejmowanie decyzji nt. ochrony i nawożenia.
10. Serwis nawożeniowy. Krzysztof Rogalski, Trzcianka, gm. Jasieniec
Wśród komunikatów INFO-KARTY otrzymuję wiele informacji dotyczących nawożenia – doglebowego, dolistnego, jak i fertygacji. Co prawda dużo jest tych zaleceń i nie wszystko jest człowiek w stanie wykonać, ale są bardzo pomocne i wiele z nich udaje się zrealizować. Cenne są wskazówki, w jakiej fazie rozwojowej, zapewnić należy roślinom konkretny pierwiastek, albo co zrobić w sytuacji stresowej, suszy, nadmiaru opadów lub przymrozków.
Uważam, że każdy sadownik wybierze z tych zaleceń część którą będzie w stanie zrealizować.
Robert Binkiewicz, Barbara Błaszczyńska, Michał Malicki