Agrosimex logo

Nagroda im. Szczepana Pieniążka przyznana…

Wednesday, February 26, 2014

Podczas odbywających się 19 i 20 lutego 2014 Targów Sadownictwa i Warzywnictwa przyznana została po raz pierwszy nagroda im. prof. Szczepana Pieniążka za wkład w rozwój polskiego ogrodnictwa.

Nagroda im. prof. Szczepana Pieniążka to odznaczenie przyznawane przez kapitułę składającą się z wybitnych naukowców w dziedzinie ogrodnictwa. W tym roku przewodniczył jej prof. Franciszek Adamicki – dyrektor Instytutu Ogrodnictwa.

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się podczas otwarcia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. Impreza ta po raz kolejny skupiła uwagę tysięcy ogrodników z całej Polski. Według szacunków organizatora targi mogło odwiedzić nawet 6000 profesjonalistów.

Nagrodę otrzymał Viflo Cal S

Laureatem nagrody został produkt Viflo Cal S – płynny koncentrat nawozowy produkowany przez firmę Vet-agro z Lublina. Jest to dolistny nawóz wapniowy, który oprócz składników odżywczych zawiera także nanosrebro. Liczne doświadczenia wykazały bardzo dobre efekty poprawy jakości owoców i warzyw dzięki stosowaniu tego nawozu.

DSC_0010

-Nanosrebro zastosowane w Viflo Cal S to bardzo małe cząsteczki, które swobodnie wnikają do rośliny i przemieszczają się w niej. Dzięki temu obserwujemy bardzo dobre natlenienie komórek roślinnych oraz efektywne przeciwdziałanie rozwojowi chorób na roślinach. Przekłada się to na wzrost jakości nawożonych owoców i warzyw, a to z kolei czysty zysk dla ogrodników – informuje Waldemar Cybulak z firmy Vet-agro.

Vet-agro to polskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji preparatów weterynaryjnych. Od 2013 roku jest obecne na rynku także z nawozami z serii Viflo. – Łączymy nasze doświadczenie w produkcji leków dla zwierząt z wiedzą ekspertów w dziedzinie nawożenia. Dzięki temu możemy tworzyć nową jakość na rynku ogrodniczym – przekonuje Waldemar Cybulak.

Produktem, który oferuje farmaceutyczną jakość do stosowania w uprawie roślin jest także Chitosol Silver. Jest to środek zawierający chitozan oraz srebro – jak wiadomo srebro jest istotnym mikroelementem, natomiast chitozan wzmacnia reakcje obronne komórek roślinnych. Obie substancje zawarte są w formulacji, która na powierzchni rośliny tworzy powłokę (film) utrudniającą patogenom rozwój i wnikanie.