Zadzwoń (48) 66 80 471

info@agrosimex.com.pl

Monitoring szkodników iTrap 2017

iTrap Polska to ogólnopolski projekt monitoringu owocówki jabłkóweczki i zwójki siatkóweczki w sadach. Dzięki niemu sadownicy uzyskają dostęp do danych z kilkudziesięciu pułapek feromonowych rozmieszczonych na terenie całego kraju.

 

Skuteczny monitoring zagrożeń w sadach

Skuteczna ochrona sadu przed szkodnikami wymaga ciągłego monitorowania pojawiających się zagrożeń i szybkiego reagowania. Aby wspomóc sadowników w tym trudnym zadaniu, powstał system monitoringu szkodników iTrap Polska.

Działanie systemu iTrap Polska

System iTrap Polska oparty jest o pułapki feromonowe, austriackiej firmy Pessl Instruments. Urządzenia te z pozoru przypominają typowe pułapki typu delta z trójkątnym daszkiem, lepem i dyspenserem feromonu. Cechą która je wyróżnia jest kamera, która wykonuje zdjęcia złapanych owadów. Wykonane zdjęcia są następnie przesyłane przez internet na serwery, gdzie po przetworzeniu obrazu owady są identyfikowane i zliczane. Gromadzone dane pozwalają na określenie nasilenia lotów szkodliwych owadów.

Nowe lokalizacje w sezonie 2017:

– Palczew
– Olkowice
– Wilków
– Pniewy
– Huta Błędowska
– Gorzyczany (Sandomierz)

Taki system monitoringu to znaczne ułatwienie zarówno dla doradców sadowniczych, jak i dla sadowników. Pozwala na obserwację szkodników na dużym obszarze, minimalizując nakład pracy ekspertów.

Dostęp do informacji

Zdjęcia wykonane przez pułapki oraz dodatkowe informacje o zagrożeniach są codziennie publikowane na stronie www.iTrap-Polska.pl. Dostęp do strony jest bezpłatny!
Użytkownicy strony mają dostęp do danych ze wszystkich pułapek działających w systemie. Po wyborze lokalizacji następuje wybór gatunku szkodnika. Możliwe jest także przeglądanie zdjęć archiwalnych.

W momentach, kiedy zagrożenie ze strony szkodników będzie szczególnie wysokie, zarejestrowani użytkownicy systemu otrzymają wiadomości SMS i email. Będą one zawierały komunikat o zagrożeniu wraz z zaleceniami ochrony.

Informacje pochodzące z systemu iTrap Polska będą wykorzystywane także w komunikatach sadowniczych Info-Karta.

Justyna Warda

Share this story

Szczególnie polecamy

ES RUNWAY Potencjał najwyższych lotów

ES RUNWAY Potencjał najwyższych lotów ES RUNWAY charakterystyka kukurydzy Doskonałe...

 Sprawdź

ES JOKER Najmocniejszy w talii

ES JOKER Najmocniejszy w talii ES JOKER charakterystyka kukurydzy Odmiana...

 Sprawdź

ES Gallery Bije wszystkie rekordy

ES Gallery Bije wszystkie rekordy ES Gallery charakterystyka kukurydzy Wybitna...

 Sprawdź

Mantoli CS Kiszonka krowę zadowoli

Mantoli CS Kiszonka krowę zadowoli Mantoli CS charakterystyka kukurydzy Bardzo...

 Sprawdź