Item 1 of 0
    Agrosimex logo

    Jak zastosować nawóz startowy podczas siewu rzepaku?

    czwartek, 2 sierpnia 2012

    Dobry start rzepaku od wschodów, silny rozwój systemu korzeniowego, gruba silna szyjka korzeniowa oraz odpowiednia ilość liści przed zimą mają decydujący wpływ na zimotrwałość uprawy oraz wzrost roślin wiosną i dobre plonowanie. Dlatego też niezmiernie istotne jest zapewnienie roślinom rzepaku już jesienią (na starcie), dostatecznej ilości składników pokarmowych, szczególnie fosforu, potasu, cynku, siarki i boru.

    pole-rzepaku-m

    Nawożenie startowe rzepaku

    Wprowadzenie tego nawozu do agrotechniki rzepaku najlepiej połączyć z całkowitą rewolucją w agrotechnice i siewem nasion w szerokie rzędy co 45 cm, a w rzędzie co 6-12 cm. Wymaga to zamiany w siewniku do buraków tarczy wysiewającej nasiona buraków na tarczę do nasion drobnych. Przy takim siewie obsada roślin wynosi ok. 30-33szt/m2 a ilość wysiewnych nasion to tylko 1,6-1,8 kg/ha. Tak siany rzepak lepiej się krzewi, wytwarza grubą i silną szyjkę korzeniową, więcej silnych pędów bocznych i zdecydowanie więcej łuszczyn.

    rzepak

    Aplikacja nawozu razem z siewem rzepaku

    W gospodarstwach wyposażonych w siewniki pneumatyczne do zbóż i rzepaku np. firmy Horsch można zastosować tylko Microstar PZ łącznie z nasionami rzepaku. Ten sposób aplikacji wymaga bardzo dokładnego wymieszania Microstaru PZ z nasionami przed wsypaniem do zasobnika oraz wymiany rotora dozującego z 3 na 23 lub 33 kg. Microstar PZ to jedyny nawóz w postaci mikrogranulatu, który możemy zmieszać w zbiorniku dozującym razem z nasionami, bez jakiegokolwiek ryzyka uszkodzeń nasion rzepaku.

    microstar_wsypywanie_s

    Dalszy ciąg tego artykułu oraz więcej porad na temat uprawy rzepaku (i nie tylko) znajdą Państwo na stronie www.Doradca-Rolniczy.pl